Нижньодністровський національний природний парк був створений указом Президента України від 13.11.2008 №1033 на території трьох районів Одеськой області (Білгород-Дністровському, Біляївському та Овідіопольському.). 

Прюцюють два офіси парку: перший - у м. Одеса, другий - в с. Маяки Біляївського району.

Ядром національного парку стало заповідне урочище Дністровські плавні площею 7620 га, створене відповідно рішенню Одеської обласної ради 1 жовтня 1993 року.

Площа парку складає 21311,1 га в тому числі 3700 га земель, які надаються у постійне користування, і 17611,1 га земель, що включаються до його складу без вилучення у землекористувачів на яких здійснюється традиційна господарська діяльність з дотриманням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища.

Парк розташований в межах водно-болотних угідь міжнародного значення: «Північна частина Дністровського лиману» та «Межиріччя Дністра-Турунчука», які є Рамсарськими угіддями.

На території встановлені такі зони: заповідна - площею 8098 га, регульованої рекреації - 8524 га, стаціонарної рекреації - 214,1 га та господарча - 4475 га.

До складу заповідної зони увійшли найбільш цінні природні комплекси, які мають пріоритетне значення у збереженні біорізноманіття пониззя Дністра. Заповідна зона включає практично всю територію створеного у 1993 році заповідного урочища «Дністровські плавні» загальною площею 7620 га. Значна частина земель заповідної зони (3700 га) надається Нижньодністровського НПП у постійне користування і складається з двох ділянок. Площа земельної ділянки у Біляївському районі – 2500 га, площа земельної ділянки у Білгород-Дністровському районі – 1200 га. У заповідній зоні знаходяться плавневі озера (озера Горілі, частина озер Біле та Тудорово). 
До неї входять також найбільш цінні ділянки лісу на північному березі Дністровського лиману та прилегла акваторія. Заповідна зона оточена зоною регульованої рекреації. 

В зону регульованої рекреації, найбільшою за площею у Нижньодністровського НПП (40%), увійшла значна ділянка Дністровського
лиману, Карагольська затока, Мертвий Турунчук, ізольована від основної частини Нижньодністровського НПП територія на березі Дністровського лиману біля с. Південне. 

Зона стаціонарної рекреації займає лише 1% від загальної площі парку. Вона призначена для розміщення стаціонарних об’єктів обслуговування відвідувачів Нижньодністровського НПП.

До господарської зони включені: р. Глибокий Турунчук у якій дозволяється промисловий лов риби, частина острова між річками Дністер та Глибокий Турунчук, прибережна смуга вздовж р. Дністер від його розвилки до 45 км автотраси Одеса-Рені та деякі інші території.

В Нижньодністровському національному природному парку прокладено декілька екологічних стежок, відвідав які можна скласти уявлення про природу парку. Декілька стежок й досі знаходяться в стані розробкі и потребуюсь допомоги волонтерів по їх облаштуванню.

Наукові дослідження, що проводяться на території Парку, пов'язані з вивченням основ охорони, відтворення та практичного використання біорізноманіття, а також збереження особливо цінних природних комплексів і об'єктів. Важливим чинником впливу на екосистеми, а також на репродуктивні цикли деяких видів тварин є гідрологічний режим річки Дністер. Виходячи з цього особлива увага приділяється вивченню впливу гідрологічного режиму Дністра на екосистеми, тваринний і рослинний світ. Систематично здійснюється обстеження річок Дністер і Турунчук в межах Парку, стану основних нерестовищ в озерно-плавневій системі, місць гніздування, линьки і зимівлі птахів, тощо.

З самого початку Парк налагоджував тісні контакти з адміністраціями інших національних парків, заповідників та университетів, з українськими та іноземними природохоронними організаціями. Кожен рік в Парку проходять летні учбові практичні заняття по зоології безхребетних тварин кафедри зоології Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова. Студенти під керівництвом викладачів мешкають у наметах на березі Дністра та вивчають тваринний світ.

Тут створено відповідні умови для формування дбайливого до природи світогляду, відпочинку та оздоровлення населення.

Парк готовий та радий бачити у себе наукових співробітників, туристів, волонтерів, фотографів та всіх, кого цікавить природа Дністра!