Шановні колеги,

Звіт, що надається Вам на розгляд, я планував за пропозицією організаторів презентувати на екологічному форумі за тематикою "Сучасний стан та перспективи розвитку Нижньодністровського національного природного парку", що вже відбувся у м. Біляївка 27 січня 2016 р.

У зв'язку з тим, що у самий останній момент з невідомих для мене причин прядок денний форуму було змінено і моя доповідь не була оприлюднена, вважаю за необхідне ознайомити Вас з її змістом, використовуючи доступні мені Інтернет ресурси.

Цей звіт присвячений головним на нашу думку подіям та заходам за період з 1 грудня 2014 р. по 1 грудня 2015 р. Саме у цей період я працював у Нижньодністровському НПП на посаді директора.

Перш за все, на початку хочу дуже коротко надати загальні відомості про парк.  Нижньодністровський НПП створено 13 листопада 2008 р. Площа парку: 21311,1 га. Парк розташований на території трьох районів Одеської області: Біляївського, Білгород-Дністровського та Овідіопольського.

 

Картосхема Нижньодністровського НПП. Зеленим кольором позначено межі парку

У цьому звіті я надам інформацію по деяким основним напрямкам роботи парку за звітний період:

  • Організаційний напрямок
  • Наукова діяльність
  • Природоохоронна діяльність
  • Рекреаційна діяльність
  • Еколого-патріотичні заходи
  • Популяризація діяльності парку в Інтернеті та ЗМІ
  • Співпраця з волонтерами

I. Організаційний напрямок

Найважливішими документами парку, що регламентують його діяльність, є проект організації території парку та проект його землеустрою. В цих документах прописані основні напрямки діяльності, природоохоронні заходи, визначаються на місцевості кордони, тощо. Без цих документів діяльність парку вкрай складна.

В рамках проекту організації території виконано ґрунтовне доопрацювання проекту, яке почалось з затвердження Науково-технічною радою зонування території парку. В рамках проекту землеустрою досягнута домовленість з усіма користувачами щодо встановлення кордонів парку. З окремими користувачами погоджені умови, за яких таке узгодження буде надано парку. 

 

Також до організаційного напрямку роботи парку потрібно віднести те, що з метою припинення порушень природоохоронного законодавства директор парку неодноразово звертався до правоохоронних органів.

Успішним було звернення до прокурора області з приводу незаконної оренди 2 585 га земли "Товариством мисливців та рибалок XXI століття". Ця земля згодом була повернута державі. Мова йде про ділянку, яка розташована у межиріччі Дністра і Глибокого Турунчука.

Не мали успіху звернення до прокурора з приводу діяльності цього товариства - будівництва на р. Глибокий Турунчук та незаконного ведення підприємницької діяльності.

У межах трьох районів було проведено засідання чотирьох круглих столів з залученням представників громад до обговорення актуальних питань діяльності парку.

Що стосується кадрової політики, то в її основі була професійна підготовка співробітників. Саме тому, дійсно, більшість представників служби державної охорони - це ті громадяни, які вже мали певний досвід роботи в пониззі Дністра, оскільки головною умовою виконання покладених завдань є знання самих територій дельти. На вивчення географії цих територій будь-кому потрібно декілька років. Саме з міркувань наявності таких знань у працівників рибоохорони, екологічних інспекцій та інших споріднених структур, такі спеціалісти були залучені до роботи в парку. Така кадрова політика забезпечила виконання надскладних задач, що були визначені в наказах директора. Особливо це стосувалось періоду заборони знаходження відвідувачів у межах акваторії р Глибокий Турунчук під час максимальних антропогенних навантажень на згаданій території. Навіть самі сміливі прогнози були проти позитивного рішення цієї задачі по збереженню природних комплексів. Виконання заходів з обмеження відвідувачів на берегах та у межах акваторій р. Глибокий Турунчук стало можливим виключно завдяки фаховій підготовці та наявності досвіду роботи у природоохоронній сфері більшості представників СДО парку.

Звичайно, ми уважно відносились до пропозицій вимушених переселенців з Криму та сходу України і в процесі роботи двоє таких громадян було прийнято на роботу в парк, які, до речі, виявились висококваліфікованими спеціалістами. У перший рік роботи один з них поступив до аспірантури, а другий має усі шанси це зробити.

II. Наукова діяльність

В рамках наукової роботи парку слід зазначити те, що нами вчасно підготовлений та наданий до Мінприроди літопис природи Нижньодністровського НПП за 2015 р. Це основний науковий документ у національному парку, в якому наводяться основні результати спостережень за природними процесами і явищами.  

Були визначені місця мешкання рідкісних видів (орлан-білохвіст, норка європейська, видра річкова) та відпрацьовані заходи з їх охорони.

Окремим блоком виконувались науково-дослідні роботи з питань відновлення нерестовищ. Ці ділянки розташовані у прилиманних плавнях з боку траси Одеса-Рені від 40 до 52 км. Станом на сьогодні вони зневоднені та заросли нетиповою для заплавних луків рослинністю. Для іх відновлення потрібно щонайменше розуміти, скільки разів за період вегетаціїї їх потрібно викосити, щоб утворились типові лучні ландшафти. Саме цей блок робіт був виконаний.

Було закладено науково-дослідний полігон, де вивчались процеси відновлення заплавних луків. Цей полігон розташований на 42 км траси Одеса-Рені на ділянці, де були заплавні луки, які з часом перетворились на зарості очерету.

Крім того, разом із співробітниками Одеського зоопарку були продовжені заходи з відтворення рідкісних видів на території парку. Зоопарки, як відомо, існують не лише для відпочинку та розваг. Одним із завдань будь-якого зоологічного парку є розведення рідкісних видів тварин. В Одеського зоопарку мають досвід по розведенню пташенят пугача, рідкісноного виду птахів родини Совових. Ця сова занесена до Червоної книги України. В 80-х роках минулого століття в Пониззі Дністра пугач повністю зник. Співробітники Одеського зоопарку разом із співробітниками національного парку започаткували проект з реінтродукції пугача на територію пониззя Дністра. Ця робота вкрай важлива и перпективна для подальшого удосконалення методик по адаптуванню у природі випущених птахів та моніторингу за їх міграцією. 

Детальніше про реінтродукцію пугача на території Нижньодністровського НПП дивіться у репортажі Першого Національного каналу від 13 вересня 2015 р.

Науковим відділом продовжуються науково-дослідні роботи з вивчення впливу повені та пожежі на природні системи пониззя Дністра. 

Пожежі на території парку - це явище, яке турбує не тільки науковців, але й усіх мешканців регіону. Темі пожежі у пониззі Дністра присвячено багато матеріалів у ЗМІ. Хочу процитувати своє ставлення до цього явища з мого інтервью газеті "Вісті Біляївки" від 21 листопада 2015 р.: 

"? Під час екологічної акції з висадки дерев берегом річки Турунчук жителі, які взяли участь в суботнику, мали змогу поставити запитання до Вас. Якщо можна, я їх повторю, а Ви вже на загал всієї громади дайте на них, будь ласка, відповіді, оскільки ці питання на сьогодні є актуальними для всіх мешканців міста. Перше, це, звісно пожежі територією парку, від яких потерпають і люди, і тварини. Що з цим робити, як зарадити цій біді? Я, як корінна біляївчанка, звісно, пам’ятаю, що і в моєму дитинстві пожежі час від часу траплялися. Однак ситуація, на мій погляд, погіршується.

Микола Роженко: Пожежі у плавнях - явище постійне. Останнім часом їх стало не тільки більше, вони стали масштабнішими. Це трапилось виключно в результаті накопичення великої кількості залишків очерету на території плавнів. Негативну роль у цьому відіграло також суттєве зневоднення плавневих систем в результаті зарегулювання Дністра. За таких умов уникнути загоряння майже не можливо. Тим більше, не можливо загасити пожежу у плавнях, куди доступ техніки суттєво обмежений. Вихід із цієї ситуації може бути тільки один - ефективне використання очерету в якості палива, буд. матеріалів, корму для тварин та ін., як це робили віками наші пращури. За останні 20 років значні ділянки плавнів у межах Біляївського району стали заповідними у зв'язку с тим, що в 90-х роках минулого століття було створено заповідне урочище "Дністровскі плавни" і запровадження іншої, крім заповідної зони парку, тут неможливе. На мою думку, це було помилкою, населення втратило можливість традиційного природокористування, що призвело до величезного накопичення органіки, а це головна передумова виникнення любої пожежі."

Безумовно, наші співробітники намагаються не допустити виникнення пожежі на території парку, та в разі, коли цього досягти не вдалося, ми оцінюємо наслідки впливу пірогенного фактору на екосистеми Дністра.

7-10 жовтня 2015 р. на території парку відбулось загоряння сухої водно-болотної рослинності. Вогнем охопило ділянки правого берега р. Турунчук та північного берегу Дністровського лиману. 

Було налагоджено системні моніторингові роботи по вивченню впливу пірогенного фактору на представників рослинного та тваринного світу дельти Дністра. Про це ми постійно інформували на нашому сайті та в соціальних мережах.  

Цікавими є дані за 14 жовтня 2015 р. У цей день співробітники Нижньодністровського НПП для вивчення наслідків пожежі, яка відбулась 7-10 жовтня 2015, використовуючи квадрокоптер, обстежили території, що були охоплені пожежою. В результаті обстеження було виявлено значне скупчення представників орнітофауни на мілководних ділянках, що утворились у наслідок вигорянь зазначених територій.

Під час ретельного обстеження території під безпосереднім керівництвом директора парку, були зазначені  місця скупчення коловодних та водоплавних птахів у межах сформованих мілководних природних комплексів. Загиблих ссавців та птахів на ділянках, де відбувалась пожежа, не виявлено, що свідчить про високий рівень адаптації представників тваринного світу до надзвичайних явищ (повені, пожежі, тощо).

 Наслідки пожежі, що відбулась 7-10 жовтня 2015 р. станом на 14.10.2015 (відео) 

 Наслідки пожежі, що відбулась 7-10 жовтня 2015 р. станом на 14.10.2015 (фото)

Пізнише, 25-26 жовтня були ретельно обстежені території, де відбулась пожежа 7-10 жовтня 2015 р. Під час обстеження не було знайдено загиблих від вогню тварин. Натомість було зафіксовано залишки мишоподібних гризунів, якими живились хижі птахи та ссавці, що свідчить про наявність на території типових тваринних угрупувань. 

 Наслідки пожежі, що відбулась 7-10 жовтня 2015 р. станом на 25-26.10.2015 (фото)

Важливим екологічним фактором, що впливає на усі без виключення природні процеси є гідрологічний режим у басейні Дністра. Як зневоднення, так і повені (2008 р., 2010 р.) суттєво впливають на стан екологічних систем та на екологічну безпеку усього регіону Нижнього Дністра. Саме тому ці два важливих екологічних фактора були в центрі уваги під час виконання науково-дослідних робіт на території парку.

Серед науково-практичних конференцій за останній рік, у яких ми приймали участь, найбільш важливими були 34-та нарада Азово-Чорноморської орнітологічної робочої групи (м. Одеса, 18 жовтня 2015 р.) та V-ий Всеукраїнський з’їзд екологів з міжнародною участю (м. Вінниця, 23–26 вересня 2015 р.)

Мною особисто за останній рік надано до друку 2 наукові публікації по теріології.

 

 

III. Природоохоронна діяльність

Важливим у природоохоронному напрямку діяльності парку є те, що нами було налагоджно співпрацю з спорідненими природоохоронними установами та контролюючими органами екологічного спрямування. Це екоінспекція Північно-Західного регіону Чорного моря, обласна екологічна інспекція, управління рибоохорони Одеськой області, інспекція маломірного флоту, прикордонники та МВС.

Аналізуючи природоохоронну діяльність, якою щоденно займаються співробітники парку, її умовно можна розділити на дві категоріі: Охороні заходи та протипожежні заходи. 

 

1. Охоронні заходи

На жаль, однією з болючих проблем на території парку є незаконне використання його природних ресурсів, тобто браконьєрство. Результатом роботи представників СДО парку у цьому напрямку за 2015 р. є кілометри вилучених браконьєрських сіток, десятки складених актів та протоколів на порушників. Безумовно головним надбанням в боротьбі з цим регіональним злом є те, що нами фактично на ключових ділянках парку у найбільш важливий репродуктивний період браконьєрство було мінімізовано настільки, що воно вже не впливало на загальний перебіг екологічних процесів. До ключових ділянок відносяться: Карагольська затока, Північний Берег Дністровського лиману, гирла р. Дністер та Глибокий Турунчук.

Використання квадракоптерів значно підвищує ефективність будь-яких охоронних заходів і дозволяє отримати об'єктивну інформацію у найкоротший термін з мінімальними витратами часу, пального, людського ресурсу тощо. Окрім того, це новий, сучасний напрямок роботи, який нам завдяки волонтерам вдалось реалізувати.

Важливу роль в збереженні промислових видів риб в весняно-осінній період відіграє ділянка русла річки Глибокий Турунчук, оскільки вона є міграційним коридором у цей період для багатьох видів риб. З метою збереження природних систем парку та маточного поголів'я риб, які формують на ямах скупчення під час зимівлі, були видані накази щодо обмеження присутності відвідувачів парку на цих ділянках, що безумовно позитивно вплинуло на збереження природних комплексів парку вцілому. 

 

Світлини, зроблені на Глибокому Турунчуку 28 листопада 2015 р. (за декілька днів до закінчення мого контракту на посаді директора парку) добре відображують те, що такі заходи суттєво вплинули на браконьєрство у парку - присутність відвідувачів взагалі не зазначена. 

2. Протипожежні заходи

В основі протипожежних заходів важлим напрямком є здійснення протипожежних прокосів на найбільш небезпечних в цьому відношенні ділянках парку. 

Проведення протипожежних прокосів  у період 2014-2015 рр. дозволило захистити найбільш цінні ділянки парку у репродуктивний період, зокрема, північний берег Дністровського лиману. 

Також було організовано постійне спостереження за територією парку, що забезпечувало вчасне реагування на надзвичайні ситуації. Виступи в пресі та роз'яснювальна робота серед населення також були вагомою складовою в попереджені стихійних підпалів. 

IV. Рекреаційна діяльність

У зв'язку з незавершеністю робіт з проекту організації території парку, рекреаційна діяльність не здійснювалась. Нижньодністровський національний природний парк, на жаль, поки що без затвердженого проекту організації території не має права надавати туристичні послуги. 
Разом з тим, нами віділені туристичні маршрути у межах парку з врахуванням їх рекреаційної цінності. Підготовлено опис цих маршрутів з урахуванням найбільш цікавих природних особливостей та розроблені картосхеми кожного маршруту. 

Всього відпрацьовано 5 перспективних туристичних маршрутів на території парку. На картосхемах червоним кольром позначені маршрути, а зеленим - територія Нижньодністровського національного природного парку. 

Надбанням цього напрямку є серія високоякісних світлин, яку передали нам волонери. В рамках такої співпраці з відомим фотографом-анімалістом В.Л. Кучеренко парк отримав право використовувати високоякісні світлини, а це прямий шлях до друку якісних еколого-освітніх матеріалів про парк.

Світлини Володимира Кучеренка

V. Еколого-патріотичні заходи

Події, що відбулись на протязі останніх 2 років в державі змінили не тільки її саму, а суттєво вплинули на розвиток багатьох процесів соціального, економічного та екологічного спрямування. Час просто вимагав природоохоронну діяльність парку організовувати на патріотичному фундаменті, оскільки є цілком очевидним той факт, що патріотично налаштовані громадяни є надійними захисниками природи своєї землі. Саме тому, з перших днів діяльності адміністрації парку, кожний робочий день в парку починався з підйому державного прапора та прапора парку. А міст через річку Дністер у с. Маяки, що фактично є воротами до території парку, був розфарбований у кольори державної символіки.

Під час еколого-патріотичного заходу 25 квітня 2015 р. було пофарбовано міст через р. Дністер та прибрано сміття навколо

Також в рамках еколого-патріотичних заходів парку ми у співпраці з небайдужими громадянами неодноразово відправляли продукти харчування та різни корисні речі на підтримку воїнів АТО. 

Передача в зону АТО маскувальних сіток, вилучених на території парку (02 жовтня 2015)

Частина браконьєрських сіток, що були вилучені на території парку, були перероблені на маскуальні та за допомогою волонтерів відправлені до АТО.

Велику увагу ми приділяли роботі з учнями різних сіл і міст Овідіопольского, Біляївскього та Білгород-Дністровскьго районів, а також з учнями м. Одеси. Були організовані лекції, бесіди, ексурсії у природу, вікторини, тощо.  

Зокрема, разом з учнями Надлиманської ЗОШ у червні 2015 р. ми провели акцію по прибиранню сміття на території парку. Організаторами акції виступили Нижньодністровський національний природний парк, Всеукраїнська Екологічна Ліга та ГО села Надлиманське.   


 

Еколого-патріотичний захід з учнями у с. Калаглія Овідіопольського р-ну 20 жовтня 2015 р.

Адміністрація парку приймала участь у роботі жюрі 7-го міжнародного конкурсу "Барви Дністра" у 2015 р. Багато робіт дітей, поданих на конкурс (світлини, малюнки, твори), були присвячені природі Нижнього Дністра.

Цікавим був захід з висадки дерев на березі р. Турунчук у м. Біляїіка у листопаді 2015 р.  Під гаслом "Посади дерево - укріпи берег річки" було висаджено понад 600 дерев на лівому березі р. Турунчук - клени, дуби, ясені та осики. У заході прийняли участь жителі м. Біляївка та с. Маяки, співробітники Нижньодністровського НПП та волонтери. Під час суботника місцеві жителі мали змогу надати директору парку різні питання стосовно роботи парку, що зрештою позитивно вплинуло на взаємодію парку с громадськістю. 

 

Під час заходу з висадки дерев у м. Біляївка. 14 листопала 2015 р.

"Укрепили Турунчук" - репортаж DumskayaTV від 16 листопада 2015 р.

Це був не єдиний захід, коли ми саджали дерева на територій парку. 13 березня 2015 року проходила ще одна акция під назвою "Мільйон дерев для Дністра від влади та громади", коли співробітники парку разом з представниками громадскості висадили дерева на різних ділянках парку. 

 

Під час акції "Мільйон дерев для Дністра від влади та громади", 13 березня 2015 р.

У парку були проведені урочисті заходи, присвячені різним подіям, природоохоронним датам та державним святам. До святкових заходів завжди долучалися учні, вчителі, поети, різні творчі колективи, представники влади та громадськості.  

 

Під час святкування Дня Незалежності України у Нижньодністовському НПП, серпень 2015 р.

Активну участь адміністрація парку приймала у проведенні святкових заходів місцевих громад. Зокрема у святкуванні дня села Маяки, міста Біляївка. На таких заходах ми інформували населення щодо необхідності дбайливого ставлення до природи Нижнього Дністра.

Нижньодністровський НПП: репортаж DumskayaTV від 3 вересня 2015 р.

 Юннати Одеського зоопарку відвідали Нижньодністровський національний природний парк 29 серпня 2015 р.

VI. Популяризація діяльності парку в Інтернеті та ЗМІ

Враховуючи роками накопичені проблеми у налагоджені стосунків з місцевими громадами, ми приділили значну увагу популярізації діяльності парку. Це було здійснено через соціальні мережі (Facebook), були організовані телерепортажі, надавались інтерв'ю газетам. Головним надбанням цього напрямку у 2015 р. є безумовно організація роботи сайту парку. Фактично це був потужний прорив Нижньодністровського НПП у медійний простір, що також було забезпечено групою висококваліфікованих волонтерів.

VII. Співпраця з волонтерами

До вирішення важливих задач парку були залучені волонтери, тобто до діяльності парку залучається найбільш активна частина громадян. Це робить шлях довіри суспільства до парку найкоротшим. Волонтери надавали допомогу у самих різних напрямах. Це і надання волонтерами транспортних засобів та пального, надання високоякісних світлин природи парку з правом використання, надання квадрокоптера для обстеження території парку, розробка та підтримка сайта парку, тощо.  

Також повідомляємо, що результати діяльності парку за згаданий вище період було розглянуто на засідані НТР парку (від 04.11.2015 р.), рішення якого ми додаємо в посиланнях. 

На завершення, ми інформуємо колег про те, що ми навмисне не зупинялися на аналізі величезного обсягу негативної інформації про парк, яка штучно формувалась з абсолютно зрозумілими цілями і у більшості була безпідставною. Вважаємо, що аналіз згаданої ситуації є объєктом уваги відповідних правоохоронних органів.

Дякую за увагу! 

Микола Роженко, к.б.н., науковий співробітник ОНУ імені І. І. Мечникова,

директор Нижньодністровського НПП (1 грудня 2014 р. - 1 грудня 2015 р).

 

Корисні посилання:

1. МІЛЬЙОН ДЕРЕВ ДЛЯ ДНІСТРА ВІД ВЛАДИ ТА ГРОМАДИ. Акція з висадки дерев 13 березня 2015 р. http://ovidiopol-rda.odessa.gov.ua/novini/mljon-derev-dlya-dnstra-vd-vladi-ta-gromadi/

2. Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова провів експедицію в дельтовій частині Дністра. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/19-expedition-onu-summer2015

3. Серія світлин "Природа Нижньодністровського НПП". http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/21-photo-gallery

4. В.о. міністра екології та природних ресурсів відвідав Нижньодністровський НПП. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/22-minister

5. Вчені Інституту Біології Південних Морів відвідали Нижньодністровський НПП. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/26-ibss

6. У Нижньодністровському НПП відсвяткували День Незалежності України. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/28-independence-day-august2015

7. Нижньодністровський НПП отримав значки від волонтерів. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/30-badges-birds

8. День знань у Маяківській школі. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/31-knowledge-day

9. Нижньодністровський НПП: репортаж від Dumskaya.net. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/32-dumskaya

10. У Нижньодністровському НПП використовують новітні технології для обстеження території. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/33-investigations

11. Юннати Одеського зоопарку відвідали Нижньодністровський національний природний парк. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/34-zoo

12. Реінтродукції пугача на території Нижньодністровського національного природного парку. У передачі "Хто в домі хазяїн" на Першому Національному каналі (13 вересня 2015 р.) відео репортаж. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/38-bubo-video

13. Інформація про засідання науково-технічної ради Нижньодністровскьго НПП від 28.09.2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/40-ntr-2015

14. Директор Нижньодністровського НПП відвідав з’їзд екологів у м. Вінниця. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/41-vinnytsya

15. М.В. Роженко привітав жителів Біляївки з днем народження міста. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53?start=65

16. Святкування дня народження міста Біляївки. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/46-bilyayivka-2015

17. Басейновий конкурс «Барви Дністра»: районний етап. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/45-barvy-dnistra

18. Директор Нижньодністровського НПП прийняв участь у роботі колегії Біляївської РДА. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/50-rda-bilyayivka

19. Нижньодністровський НПП та активісти Овідіопольского району підтримали бійців 28 ОГМБ. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/52-dopomoga-armii

20. На святкуванні дня народження села Маяки Біляївського району. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/53-mayaki-2015

21. Порушення законодавства на території Нижньодністровського НПП. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/54-law

22. Порушення, пов'язані з використанням заборонених знарядь лову. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/55-drach

23. Пожежі. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/56-2015-10-08-08-23-09

24. Пожежі. Стан на 09.10.2015. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/57-fire-9oct

25. Пожежі. Стан на 10.10.2015. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/59-fire-10oct

26. Пожежі. Стан на 11.10.2015. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/60-fire-11oct

27. Вивчення наслідків пожежі та природоохоронні рейди 14 жовтня 2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/62-after-fire-14oct

28. Директор Нижньодністровського НПП прийняв участь у нараді орнітологів. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/63-ornitology-meeting

29. Суботник у м. Біляївка. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/64-subotnik-oct-2015

30. Еколого-патріотичний захід у с. Калаглія Овідіопольського р-ну. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/67-kalagliya

31. Нижньодністровський НПП після пожежі 7-10 жовтня 2015 р. Стан на 25 жовтня. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/71-25oct-2015

32. Репортаж на каналі 1+1 у програмі "Гроші" щодо будівництва у межах парку. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/72-1plus1-oct2015

33. Гість студії - директор Нижньодністровського національного природного парку ("Встречи на Думской"). http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/70-director

34. Репортаж 7 каналу щодо пожежі у пониззі Дністра. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/69-fire-7kanal

35. Засідання НТР Нижньодністровського НПП (04.11.2015 р.). http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/75-ntr-4nov-2015

36. Звернення до любителів відпочинку на р. Глибокий Турунчук. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/83-turunchuk

37. Відбувся захід з висадки дерев на лівому березі р. Турунчук. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/82-trees-bilyayivka14nov2015

38. Нижньодністровський НПП відзначив 7 річницю з дня його створення. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/81-park-7-years

39. Звернення до відвідувачів парку. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/80-nakaz-13nov2015

40. 13 листопада 2015 р. Нижньодністровський НПП відзначає 7 річницю з дня створення. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/79-7years

41. Семінар «Пошук майбутнього для Біляївського району». 21 листопада 2015 року. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/88-peace-in-ua

42. Церемонія нагородження переможців 7-го Міжнародного басейнового конкурсу «Барви Дністра»-2015. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/87-barvy-dnistra2015

43. Висадка дерев у м. Біляївка 14 листопада 2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/85-dumskayatv

44. Репортаж Олега Рогачко (жителя г. Беляевка) о проведенной акции по посадке деревьев 14 ноября 2015 г. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/84-oleg-rogachko

45. Інтерв'ю директора Нижньодністровського НПП газеті "Вісті Біляївки" від 21 листопада 2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/93-visti-bilyaivki-nov2015

46. Інтерв'ю з директором парку у газеті "Слово" від 20 листопада 2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/91-interview-slovo-nov2015

47. Охорона ключових ділянок Нижньодністровського НПП. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/94-28nov2015

48. Робив, що мусив: Микола Роженко. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/95-rozhenko-3dec2015 

49. Роженко М. Динаміка чисельності та поширення норки європейської (Mustela lutreola) у пониззі р. Дністер у 2009-2014 роках. Праці Теріологічної Школи. - 2015. - Том 12: с. 125–126. Завантажити PDF.

50.  Роженко М.В. Звичайний шакал у пониззі ріки Дністер та його вплив на представників місцевої фауни // V Всеукр. з`їзд екологів з міжнар. участю: Збір. наукових праць. – Вінниця. – 2015. – C. 143. Завантажити PDF.

51. Звернення у зв'язку з розповсюдженням недостовірної інформації з метою дискредитації Нижньодністровського НПП. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/8-2015-07-07-10-53-30

52. Щодо інтерв' ю Русєва I. Т. від 20 листопада 2015 р. (Газетный дождь #1169) http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/90-rusev-lie

53. Защитите Николая Роженко! http://otrageniya.com.ua/ekologiya/zashchitite-nikolaya-rozhenko

54. Расправа. http://otrageniya.com.ua/ekologiya/rasprava

55. Армагеддон не состоится. http://otrageniya.com.ua/ekologiya/armageddon-ne-sostoitsya

56. Николай Васильевич Роженко о ситуации в Нижнеднестровском НПП. Интервью с Сергеем Гладкевичем (г. Киев) https://www.youtube.com/watch?v=4hjqMLAtzE8&feature=share

57. НТР Нижньодністровського НПП від 23.12.2015 р. http://dnisterpark.od.ua/index.php/2015-07-07-19-19-53/109-ntr-23dec2015